Вторник, 19 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Гроші на зайві фонтани води є — комунальні тарифи підвищують не дарма


Фонтаноманія охопила Чернігів, точніше, міську владу. По місту будуються все нові фонтани. Це при тому, що чимало набагато важливіших проблем, бідна соціальна сфера — медицина, освіта.

Остання затія міськради просто дивує. Пропонується замінити фонтани на Алеї Героїв. Там зараз чотири фонтани. І ось хочуть їх демонтувати, й на тому місці спорудити три нові фонтани. Замість прямокутних — круглі. Яка в цьому потреба — зрозуміти важко. Діючі фонтани цілком нормальні, більше того — вони якраз вписуються в ряд таких самих прямокутних клумб з квітами. Це ж які треба гроші лише на демонтаж цих чотирьох фонтанів! А потім нові гроші на спорудження нових. Невже ці гроші нікуди подіти?

Виконком Чернігівської міської ради встановив нові норми споживання води абонентами, в яких нема лічильників. Тобто постановив, «вирахував», скільки ці споживачі начебто витрачають води. Зроблено це за поданням комунального підприємства міської ради «Чернігівводоканал», яке постійно бідкається про збитковість постачання води чернігівцям.

Шлях збільшення доходів у комунальних служб України відомий і перевірений — збільшення тарифів. Тариф — це плата за споживання конкретної кількості послуг, тобто кіловат-години електроенергії, калорії тепла, кубометра води. Тарифи ці постійно підвищуються, і можна дискутувати, наскільки виправдано. Але є в комунальників ще один спосіб викачування грошей з населення — визначення «спожитого продукту» тими нещасними споживачами, в яких ще нема лічильників. Не проходить цей «номер» хіба що з електрикою: важко уявити споживача без електролічильника, таким енергетики просто не подадуть струму. До повного охоплення лічильниками йдеться в постачанні газу.

А поки що тут теж туман довкола того, скільки брати з людей без лічильників газу. Також цілі баталії, коли один загальний лічильник встановлюють на весь багатоповерховий будинок. Але найбільш вразливими до оббирання методом «норм» виявилися споживачі води. З лічильником — усе зрозуміло: скільки на- бігло кубометрів, за стільки й плати. Дебатуй хіба що стосовно того, справедливий чи ні тариф за кубометр. А от як бути з тими, в кого лічильників води нема? От і визначають самі комунальники, а з їхньої подачі встановлює місцева влада, скільки ж води ви, мовляв, споживаєте, коли вона не фіксується лічильником. Не сьогодні сказано, а давно з’ясовано, що комунальники й місцева влада «визначають» ці норми не просто «зі стелі», а на 100 – 200% і більше завищуючи реальне споживання. Досить родині з тою самою кількістю людей, тим самим обсягом споживання встановити лічильник, як стане видно, що насправді вони споживають води в кілька разів (!) менше, ніж їм «малювали» досі. Тим не менше, мотивуючи чергові побори, комунальники й міськвиконком, без тіні сорому, заявили, що люди без лічильників, мовляв, витрачають води набагато більше, ніж була встановлена дотеперішня «норма», теж доволі висока. Тож давайте її підвищимо!

І ось нова норма, нові «розміри споживання» води, встановлені в Чернігові міськвиконкомом від 1 травня цього року, тобто вже діючі. Скільки ж, на думку комунальників і влади, витрачають води в оселях без лічильників? Не будемо наводити всю довжелезну таблицю норм, залежно від комунальних послуг. Візьмемо один лише приклад, типовий і масовий. Ось норма для «приватних та багатоквартирних житлових будинків». Це те, що називають приватним сектором і де мешкає мало не половина міста, цілі його райони: Лісковиця, Подусівка, Бобровиця і т. д.

Беремо повний набір комунальних послуг, бо від їх кількості встановлена норма. Отже, звичайний чернігівський одноповерховий житловий будинок на одну, дві чи більше сімей. У квартирах є водопровід, місцева каналізація (вигрібна), ванна та/або душ, водонагрівач. Це звичайний набір міських комунальних послуг, які є в багатоповерхівках (лише каналізація там центральна) і які є, очевидно, в більшості таких будинків приватного сектора. Яка, ви думаєте, встановлена тепер норма споживання води? 165 літрів на одну добу на одного споживача. Це 5 тонн на місяць! На одного!

Не стану далеко ходити за порівняннями. У моїй родині 5 осіб, у домі є всі перелічені вище комунальні послуги. Ми давно вже встановили лічильник води. Воду не розхлюпуємо наліво й направо, адже за кожен літр доведеться платити. Але водночас і не тремтимо над кожною краплею, йде звичайне, нормальне споживання. Що ж фіксує лічильник? У середньому 5 кубометрів витрати води на місяць. На всіх! Але не 25, як стверджує ота «вирахувана» комунальниками і проштампована міськвиконкомом «норма споживання» — 5-кратна, тобто 500% відсотків від реального споживання! У когось цифри можуть бути дещо іншими, але 200 – 300% «навару» комунальникам є скрізь.

Блискуча економіка, «європейська»…

Петро АНТОНЕНКО, редактор газети «Світ-інфо»

Фото автора


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/