Пятница, 19 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Для молодят: як правильно зареєструвати шлюб


DvoeСеред населення України відділи державної реєстрації актів цивільного стану (раніше ЗАГС) більш усього асоціюються з державною реєстрацією шлюбу. Чи змінилися умови реєстрації шлюбу за останній час? Про це розповідає фахівець із Чернігова.

***

Порядок та строки державної реєстрації шлюбу регулюються Сімейним кодексом України, який набрав чинності 01 січня 2004 року, а також “Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні”, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 в редакції наказу Мінюсту № 3307/5 від 24.12.2010.

Необхідною ознакою шлюбу є його реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану. Хоча в останні роки все більшої популярності набуває так званий “цивільний шлюб”, який не має правового значення і не створює для подружжя юридичних наслідків.

Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя та їхніх дітей.

Документом, який засвідчує державну реєстрацію шлюбу, є свідоцтво про шлюб, яке видається в момент державної реєстрації шлюбу.

Жінка і чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до будь – якого органу державної реєстрації актів цивільного стану на їхній вибір.

Якщо жінка і чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справність підпису на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники, Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.

Для державної реєстрації шлюбу необхідна взаємна згода осіб, що укладають шлюб, та досягнення ними шлюбного віку. Шлюбний вік установлений — 18 років для чоловіків та для жінок. Якщо особи, які бажають зареєструвати шлюб, на день реєстрації не досягли шлюбного віку,  державна реєстрація шлюбу проводиться тільки за наявності рішення суду про надання права на шлюб.

Шлюб реєструється в органах державної реєстрації актів цивільного стану  після спливу одного місяця від дня подання  заяви особами, які бажають укласти шлюб.

У виняткових випадках цей строк може бути скорочений керівником відділу державної реєстрації актів цивільного стану на підставі спільної заяви осіб, які бажають вступити в шлюб, та документів, які підтверджують наявність поважної причини для його скорочення.

У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, за наявності  документів, що підтверджують викладені факти, шлюб реєструється у день подання відповідної заяви.

Якщо до органу державної реєстрації актів цивільного стану надійде письмова інформація про наявність передбачених законодавством перешкод до реєстрації шлюбу, то реєстрація його відкладається, і в цьому разі заявникові, який про це повідомив, пропонується у термін не більш як три місяця подати відповідні докази. Рішення про таке відкладення реєстрації шлюбу може бути оскаржене в судовому порядку.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану може на прохання зацікавлених осіб або зі своєї ініціативи провести необхідну перевірку. Про відстрочку реєстрації шлюбу повідомляються особи, які подали заяву про вступ у шлюб. За наявності передбачених законодавством перешкод для державної реєстрації шлюбу орган  державної реєстрації актів цивільного стану відмовляє в його реєстрації і видає письмове роз’яснення. Якщо відомості про такі перешкоди не мають підтвердження, то державна реєстрація шлюбу провадиться на загальних підставах.

Державна реєстрація шлюбу за довіреністю або через представника не дозволяється. Присутність нареченої та нареченого в момент державної реєстрації шлюбу є обов’язковою.

За погодженням з особами, які бажають укласти шлюб, орган державної реєстрації актів цивільного стану призначає день і час державної реєстрації шлюбу з додержанням вимог, передбачених статтею 32 Сімейного кодексу України.

Якщо громадяни, які бажають укласти шлюб, не можуть з’явитися з поважних причин до органу державної реєстрації актів цивільного стану в установлений їм день, то строк  державної реєстрації шлюбу за їх письмовою заявою переноситься згідно з їхнім бажанням на інший день.

У цих випадках строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

Якщо особи, які подали заяву, не з’явилися до органу державної реєстрації актів цивільного стану протягом тримісячного строку з дня її подання і не повідомили причину неявки, то заява втрачає чинність.

Олена СКРИПКА, провідний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Чернігівській області


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/