Четверг, 28 марта 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Дамо раду колораду


KoloradДля господаря нині у розпалі такі невідкладні роботи, як боротьба з колорадським жуком та фітофторозом. Про деякі особливості цієї справи — у бесіді з начальником Державної інспекції захисту рослин Менського району Володимиром Миколайовичем САВЧЕНКОМ

У 70 – 80-их роках минулого століття кожен колгосп вирощував сотні гектарів бульби. З реалізацією теж особливих проблем не було. Невже після минулорічного і цьогорічного обвалу цін на картоплю господарства і далі не скорочують площ під цю культуру?

— Та ні. Порівняно з минулими роками посівні площі під картоплею зменшуються як у великих господарствах, так і в населення. Цьому сприяє і нестабільна цінова політика на ринку картоплі. І все ж сільгоспвиробниками, колективами господарств усіх форм власності картоплею запорано близько 1,5 тисячі гектарів, а населенням — у межах 4,5 тисячі. А дехто ще й у середині червня садив картоплю. Причина затягування цих робіт — не лише в рясних дощах, а в тому, що в багатьох господарствах залишилась нереалізована бульба. Щоб її не викидати — висаджують у ґрунт. Найбільше крохмалистою запорали ТОВ «Агроресурс-2006» (с. Киселівка) — 250 гектарів, ЗАТ «Інтерагросистема» — 200 га, фермерське господарство Бутенка  (с. Дягова) — 190 га, СК «Авангард» та СК «Феськівський» — по 97 гектарів. Але це дані на 1 червня, тож площі можуть бути і більшими.

Ті ж господарства, які посадили крохмалисту в оптимальний строк, проводять її хімічний захист. Хоч більшість товаровиробників застосовують передпосівний обробіток посадкового матеріалу проти шкідників і хвороб отрутохімікатами, які занесені до переліку препаратів і зареєстровані для використання в Україні. До таких хімікатів належать: «Престиж», «Тірана», «Шедевр», «Круїзер», «Матадор-супер», «Коман». Вони захищають картоплю від колорадського жука і комплексу ґрунтових шкідників (личинок хруща, дротяників, совки) та хвороб.

При дотриманні технології обробітку посадкового матеріалу названими препаратами забезпечується захист картоплі протягом 90 днів вегетації. Для ранньостиглих сортів бульби цього цілком достатньо, а для пізньостиглих захист діє до цвітіння рослин. За потреби можливий додатковий обробіток рослин. Чим ефективні препарати з обробітку насіння картоплі? У нашій області шкідник дає два покоління колорадського жука. Передпосівний обробіток насіння одне покоління гарантовано знищує. Досягається помітне зменшення популяції шкідника. Наші колективні й фермерські господарства і частково населення вже перейшли на цю технологію боротьби зі шкідниками рослин.

—  А хто не обробив насіння перед висадкою у ґрунт?

— Залишається і традиційний метод знищення жука на рослинах. За вартістю отрутохімікатів він трохи дешевший, але за витратою праці більш клопітний.

В останні роки для роздрібної торгівлі дозволені понад 20 найменувань препаратів для знищення жука. Це інсектициди (діюча речовина переважно одна — імідаклоприд). Залежно від вмісту діючої речовини у препаратах і найменування різні: «Конфідор», «Конфідор-Максі», «Антижук», «Бомбардир», «Броня», «Жукомор», «Ратибор», «Фастак», «Ф’юрі», «Актара», «Вектор».

— Які ж препарати краще застосовувати на невеликих городах?

— У першу чергу хімікати треба купувати не на стихійних ринках, а у спеціалізованих магазинах, які займаються реалізацією пестицидів та отрутохімікатів. Вони мають бути сертифікованими, у дрібно фасованій упаковці, з інструкцією з використання. Варто подивитися у продавця сертифікат якості. Використовуючи хімікати, треба суворо дотримуватися вимог застосування. Обробляти рослини бажано увечері після 17-ої години, в безвітряну погоду, при температурі повітря не вище 20 – 22 градусів спеціальними обприскувачами. Під час роботи користуватися засобами індивідуального захисту — респіраторами та рукавицями. Щодо частоти обробітку, то термін очікування дії хімікатів та захисту від шкідника складає 20 днів. Загалом достатньо двох обробок. Термін останньої до збору врожаю — теж 20 днів.

Потерпають картоплярі і від такої напасті як фітофтороз та інші хвороби рослин. Як боротися з цим лихом і чи взагалі потрібно це робити? Чи можна обійтися без цього?

— Цьогорічна погода — часті дощі, висока вологість і температура повітря, вранішні тумани — може сприяти розвитку грибкових хвороб, яким є і фітофтороз. Він поширений та небезпечний, бо може знизити врожайність городини на 50 відсотків. До того ж і зберігання хворої картоплі може обернутися мокрою гниллю і псуванням урожаю.

До переліку препаратів для боротьби із хворобами рослин занесені такі фунгіциди: «Ридоміл Голд МЦ», «Акробат» та інші. Особливу увагу хотів би звернути на препарат «Квадрис», який застосовується не лише для картоплі, а й для помідорів, огірків, цибулі. Термін очікування в нього — лише 7 днів, а це значить, що після такого терміну овочі можна споживати. А в інших подібних препаратів термін очікування аж 20 днів.

ridomil gold

Фунгіциди та інсектициди бувають контактної та системної дії. Контактної — коли препарат знищує шкідника, потрапляючи на нього чи на рослину, а системної — коли речовина надходить усередину рослини і лікує її. Є ще фунгіциди «Фітал», «Чемпіон» та інші, які використовують на картоплі.

akrobat

Проти фітофтори рослини обробляють препаратами контактної дії — через кожні 7 днів, системної дії — через 12 – 14 днів. Треба тільки інструкцію до кожного хімікату уважно читати. Реалізатори цих товарів, як правило, мають відповідну літературу, роз’яснюють людям, як і чим користуватися. Але самі люди можуть за потреби проконсультуватися зі спеціалістом, щоб не витрачати даремно своїх грошей і не виконувати марної роботи. Коли всіх вимог дотримуватиметеся, обов’язково будете з урожаєм. А він і  цього року очікується високий.

Бесідував Валерій МАГУЛА, м. Мена


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/