Пятница, 27 ноября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Чоловіки, заспокойтеся — потенція не слабне після наркозу


Багато хто боїться операції через анестезію, думають, що не прокинуться. Інші впевнені: наркоз може стати причиною розвитку залежності до наркотичних засобів. Є ще група пацієнтів, яка вважає: раптом наркоз не подіє і доведеться випробувати біль, відчути жахи операції...

— Все це вигадані міфи! Лікарі-анестезіологи перед тим, як вибирають вид наркозу, все ретельно перевіряють, оцінюють, уважно вивчають історію хворого. Тому дуже рідко допускають помилки, що призводять до трагедії, — акцентує увагу завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Максим Аніщенко.

— Які особливості наркозу в сучасній медицині?

— Варто зазначити, що на сьогоднішній день для загального наркозу використовуються потужні препарати. Лікар враховує їх вплив на серце, дихальну систему. При виборі індивідуального дозування, обов'язково враховується стан хворого: в разі порушень функцій серця, легенів, дозування зменшується, інакше пацієнт може померти. Підібрати необхідну дозу для загального наркозу складно, якщо її сильно зменшити, хворий може прокинутися під час операції.

— У народі можна почути багато міфів про анестезію, починаючи від розвитку імпотенції у чоловіків, закінчуючи «вічним сном».

— Звичайно, кожний анестетичний лікарський засіб негативно впливає на людину. Він може викликати сильну блювоту, нудоту, слабкість, сильний головний біль, а також значно знижує артеріальний тиск. Коли препарати виводяться з організму, людині стає значно легше. Чоловіків можна заспокоїти — потенція не страждає після перенесеного наркозу. Навіть навпаки, у деяких чоловіків після операції збільшується тяга до сексуального життя.

Що стосується «вічного сну», то тут теж не потрібно хвилюватися. Після введення наркозу, дійсно, пошкоджуються клітини головного мозку, гинуть деякі нейрони. Протягом декількох днів можуть виникати проблеми з пам'яттю, також знижується концентрація уваги, але в загальному людина нормально виходить з наркозу і продовжує вести повноцінний спосіб життя.

— Як швидко пацієнт повинен вийти з наркозу?

— У разі застосування короткодіючих сучасних лікарських засобів людина приходить до тями вже через півгодини. Деякі препарати мають більш тривалу дію, але після них пацієнт довгий час млявий і сонний.

Важливо враховувати реакцію на конкретний вид анестезії. У медицині вважається, що не існує людей, які довго виходять з наркозу, зовсім не переносять його. Всі наслідки пов'язані з низькою якістю препарату, а також відсутністю контролю за самопочуттям хворого під час проведення операції.

Раніше використовувалася анестезія з галотаном, кетаміном, окиссю азоту — це дуже небезпечні методи, вони мають ряд побічних ефектів і негативно відбиваються на стані головного мозку.

— Чи ризикує людина зовсім не вийти з наркозу?

— Статистика доводить: тільки 1 смертельний випадок на 200 тисяч під час проведення операції. Найчастіше ускладнення і летальні наслідки пов'язані з хірургічними причинами. А ось недавно довели, якщо людина довгий час знаходився в глибокому наркозі, вона може померти від різних захворювань протягом року. Таку закономірність виявили американці, які проаналізували понад 10 тисяч історій хворих. Але вони попередили, що дослідження неостаточне, є ще над чим працювати.

— А що Ви можете сказати про особливості внутрішньовенного наркозу?

— Для нескладної операції використовують внутрішньовенну анестезію. Найчастіше вона підходить для гінекологічних втручань. Наприклад, проводиться під час аборту.

Тут потрібно враховувати, що препарати відмінно присипляють, але не завжди добре знеболюють. Деякі лікарі вирішують проблему, додаючи наркотичні речовини. Ще досить  довгий час може бути порушена увага, свідомість, порушуються розумові процеси. Це не менш небезпечний вид наркозу.

— Розкажіть, хоча б коротко, про нові інгаляційні методи наркозу?

— Зараз активно використовують Ізофлюран, Севофлюран, Ксенон. Основною перевагою лікарських засобів є їх мінімальний вплив на внутрішні органи. В даному випадку не потрібне використання сильнодіючих препаратів. Такий вид анестезії — простий, комфортний і безпечний.

— Деякі ЗМІ наводять факти, коли пацієнт може не прокинутися від такого методу наркозу...

— Дійсно, зустрічаються такі випадки, але вони дуже рідкісні. Більш частіше пацієнт виходить з наркозу, якщо використовується кетамін, закис азоту. У медицині спостерігалися ситуації, коли жінка прокидалася під час екстреного кесаревого розтину або пацієнт приходив до тями після серйозної травми.

anyschenko

Максим Аніщенко

 

— Максиме Віталійовичу, чи потрібна анестезія при нескладних операціях?

— Багато фахівців упевнені, що потрібно завжди використовувати наркоз, навіть при легких операціях. Людина не може довгий час терпіти біль, такий стан може негативно впливати на його центральну нервову систему, ендокринні залози, серце, кишечник, шлунок.

— Як пов'язана анестезія і схильність до наркотиків?

 Уже давно доведено: всі лікарські препарати, які використовуються для наркозу, не призводять до розвитку наркоманії, навіть якщо доводиться приймати наркотичний засіб в післяопераційний період. Психологи вважають таку особливість захисним механізмом: в пам'яті наркотик не залишається засобом для отримання задоволення, він є препаратом для зняття болю.

— Чому одна людина виходить відразу після наркозу, а інший тільки через добу?

— Все залежить від виду проведеної операції, а також використаних анестетиків. У разі виникнення ускладнень під час хірургічного втручання для захисту пацієнта спеціально продовжують застосовувати наркоз. Але найчастіше вистачає введеної анестезії, тому людина відразу ж прокидається в палаті.

Таким чином, наркоз — це вимушений захід, без якого під час операції не обійтися. Людина не здатна витерпіти сильний і тривалий біль, саме для цього була створена анестезія. Не потрібно вірити різним чуткам, найкраще пройти необхідне обстеження та проконсультуватися у досвідченого і надійного анестезіолога.

— Дякую Вам за змістовні відповіді.

— А Вам та Вашим читачам бажаю міцного здоров`я.

Цікавилася питаннями Уляна КОВАЛЬЧУК.

На першому фото: Максим Аніщенко під час операції


Обсуждение: 1 коментар

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/