Четверг, 25 апреля 2024   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно

Чернігів і Батурин. Охорона туристичних родзинок північної України


01На Чернігівщині розміщено 610 природних заповідних об’єктів: тут є музеї, бази, санаторії й будинки відпочинку, дитячі табори, а золотоверхий Чернігів є справді туристичною Меккою північної України.

Від розкрадання, паплюження й нищення такі «родзинки», як гетьманська столиця в Батурині, Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» тощо, оберігає підрозділ ДСО області, що витримує конкуренцію з майже сорока недержавними охоронними структурами.

Чернігівська міліція вже багато літ поспіль вартує два об’єкти Національного історико-культур­ного заповідника «Гетьманська столиця» – палацовий комплекс Кирила Розумовського, що має площу 2,5 гектара, й Цитадель Батуринської фортеці, де розташовані музей археології, церква, пам’ятник «Дума про Україну». Тут постійно перебуває два добових наряди.

– Спершу комплекс вартувала спецслужба, а потім прийшли ми, – зауважує старший інспектор окремої роти міліції охорони Віктор Грабовець, тутешній «старожил». – Влітку багато автівок приїздить, екскурсій безліч проходить, усе нав­коло заставлено автобусами. Справляють тут і весілля, проводять різні офіційні церемонії на найвищому рівні. Слава Богу, обходилося без інцидентів. Звісно, не без того, щоб довелось якусь гарячу голову остудити чи провести певні виховні заходи. Приміром, тут заборонено ходити по газонах, проте ми вимушені постійно це пояснювати людям, хоча відповідних вказівників не бракує. Якось «поклали на землю» надто знахабнілих хуліганів. А нетверезих туристів, що заїхали з ближньої траси, напоумили: не варто до нас через загорожі перелазити, є для того цивілізовані методи. У роботі дуже допомагає співпраця з місцевим відділом міліції. Подеколи є затримки з оплатою послуг, особливо на початку року, коли виникають традиційні проблеми з надходженням грошей із бюджету, але ми продовжуємо вартувати.

Україна має значний туристичний потенціал, що потребує подальшого розвитку та збереження, бо є одним із найважливіших чинників соціально-економічного розквіту країни. На території нашої держави розташовано сотні об’єктів історичної спадщини – музеї, меморіали, заповідники, – що потребують як детального вивчення, популяризації серед українців і світової спільноти, так і надійного захисту від розкрадачів та вандалів. Мало кому відомо, та більшість державних і значна частина приватних закладів, що акумулюють артефакти, предмети, пов’язані з тими чи іншими історичними подіями, уже понад два десятиліття надійно вартує міліція охорони. Це ціле «намисто», в якому ми можемо побачити і знані, і ще не «розкручені» об’єкти, варті уваги як любителів минувшини, так і тих, хто жадає краще пізнати свій край, просто відпочити з родиною від поспіху сучасного життя.

* * *

Ми побували лише в дещиці цікавих і по-своєму унікальних об’єк­тів національного історико-куль­турного надбання, які своїм нинішнім днем завдячують сумлінності правоохоронців. Надалі ми продовжуватимемо цей пізнавальний екскурс.

Геннадій КАРПЮК, «Іменем Закону». Фото: Олега ПЕРЕВЕРЗЄВА


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2024 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/