Среда, 25 ноября 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
Актуально про обчислення і сплату єдиного внеску

Актуально про обчислення і сплату єдиного внеску


Консультацію з питань, що надійшли останнім часом на «гарячу лінію» податкової служби, надає начальник відділу адміністрування єдиного внеску ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області Галина Мушенок. 

1. Чи необхідно здійснити коригування нарахованого в 2015 році ЄВ на суму допомоги у зв’язку з  вагітністю та пологами за періоди 2016 року?

Відповідь: Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами особам, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування ЄВ для платників, зазначених в абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 є, зокрема, сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 ЄВ для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464 встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄВ.

У разі якщо база нарахування ЄВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄВ.

Обчислення ЄВ здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується ЄВ (ч. 2 ст. 9 Закону № 2464).
Підпунктом 1 п. 3 р. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449 визначено, що нарахування ЄВ за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюється за кожен місяць окремо.

Відповідно до п. 9 р. ІV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 435 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці.

На одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат, у яких відрізняються база нарахування ЄВ та розміри ставок єдиного внеску, згідно із Законом № 2464 (додаток 2), а також якщо нарахування здійснювалися за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), за минулі (лікарняні, тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду – середня заробітна плата за вимушений прогул) періоди.
Отже, якщо працівнику в 2015 р. нарахована сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за періоди 2016 року, то нарахування і утримання ЄВ проводиться у розмірах ЄВ, що діяли на день нарахування такої допомоги. При цьому, коригування зазначеної суми в 2016 р.  за розміром ЄВ 22 відс. не здійснюється.

2. Чи звільняється від сплати єдиного внеску ФОП на загальній системі оподаткування, яка є пенсіонером за віком?

Відповідь:  Фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування, яка отримує пенсію за віком, повинна нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах. Винятків та пільг для зазначеної категорії фізичних осіб чинним законодавством не передбачено.

3. Яка відповідальність передбачена до  фізичної особи-підприємця за несплату єдиного внеску ?

Відповідь: Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску контролюючий орган застосовує до платників єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Законом №2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Крім того, згідно з ст. 165 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року №8073-Х  фізичні особи-підприємці несуть адміністративну відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску:

— несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб-підприємців від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За повторне за рік вчинення таких дій — від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

— несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб-підприємців від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За повторне за рік вчинення таких дій — від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Одже, у разі несплати єдиного внеску, нарахованого за календарний рік, до фізичних осіб — підприємців, які застосовують загальну систему оподаткування, починаючи з 10 лютого року, наступного за звітним, застосовуються штрафні санкції у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За порушення строків сплати єдиного внеску фізичні особи-підприємці несуть адміністративну відповідальність.

4. Який розмір єдиного внеску нараховується ФОП на суму зарплати працівників-інвалідів?

Відповідь: Згідно з ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ ставка 8,41% визначеної бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів, встановлена тільки для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди.

Таким чином, вказана пільга не розповсюджується на фізичних осіб — підприємців, які використовують працю найманих працівників-інвалідів.

Тобто, фізичні особи — підприємці нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на заробітну плату працівників-інвалідів у розмірі 22% до визначеної бази нарахування єдиного внеску.

5. Який код застрахованої особи присвоювати у звіті за формою № Д4 для працівників, призваних на військову службу під час мобілізації?

Відповідь: Нараховані мобілізованим працівникам суми середньої заробітної плати відображається в табл...6 звіту за формою № Д4. Таким застрахованим особам присвоюється код категорії  - 47.

Підготувала Алла БУЛАВА


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/