Пятница, 7 августа 2020   Підпишіться на отримання новин  RSS  Лист редактору
Популярно
25 лютого 1918 року Мала Рада затвердила тризуб гербом УНР

25 лютого 1918 року Мала Рада затвердила тризуб гербом УНР


Мала Рада 25 лютого 1918 року затвердила тризуб гербом Української Народної Республіки.

Після проголошення УНР в листопаді 1917-го, гостро постало питання державних символів, зокрема герба.

Центральна Рада створила спеціальну підготовчу комісію на чолі з Михайлом Грушевським, до складу якої увійшли історики, юристи, гербознавці і художники. Серед надісланих проектів – тризуб, козак із мушкетом, Архистратиг Михаїл, також пропонувалося на синьому тлі розмістити літеру «У» чи абревіатуру «УНР» або ж зірки за кількістю літер у слові «Україна» чи за кількістю українських земель. Михайло Грушевський запропонував проект великого герба – золотий плуг на синьому полі в оточенні гербів українських земель.

Великий і малий герб УНР Василя Кричевського. Фото: styleinsider.com.ua

25 лютого в Коростені Мала Рада офіційно затвердила тризуб гербом УГР:

« Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого». Тризуб – родовий знак Рюриковичів і широко відомий ще з часів князя Володимира Святославовича, відтак вибір герба мав підкреслити спадковість УНР від давньої Русі. Окрім того тризуб вже почав використовуватися на перших грошах УНР (на банкноті у 100 карбованців) і поштових марках. А 27 січня 1918-го Мала Рада затвердила Тимчасовий закон про флот УНР, за яким на військово-морському прапорі мав бути розміщений «історичний золотий тризуб».

Закон містив лише опис герба, тож 12 березня розробити зображення малого та великого герба доручили графікові й архітектору Василю Кричевському, майстерня якого містилася в будинку Грушевського на вулиці Паньківській. Малий та великий герби були схвалені Малою Радою 22 березня. Герб являв собою тризуб, оточений вінком з оливкового листя як символ миролюбивої політики нової держави.

Тризуб залишився у геральдичній традиції і після утворення Української Держави на чолі з Павлом Скоропадським. Пізніше його використовував Державний центр УНР в еміграції та різні політичні організації. 19 лютого 1992-го Верховна Рада України затвердила тризуб як малий державний герб.

Підготував Сергій Горобець,

Український інститут національної пам’яті, спеціально для видання Біла хата

На першому фото ridna.ua:  «Герб Михайла Грушевського»


Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

© 2020 Біла хата
Наші матеріали розміщувати в інших виданнях дозволяється лише при умові зазначення гіперпосилання публікації на сайті http://bilahata.net/